۱۱ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۹ ثبت شده است .
سهم خوشنود کننده تو خواهد رسید

مرحوم آیت الله سیدعلی آقا قاضی طباطبائی در نامه ای خطاب به مرحوم آیت الله الهی طباطبائی در قالب اشعاری عربی می فرمایند:

«نترس، توکل کن و آرام باش، شاید خدای متعال تو را مورد لطف قرار دهد. زیاده طلبی تو در مراحل و گرفتن مطالب جدید سودی ندارد. فعلا به آنچه داری عمل کن که فایده بسیار خواهی دید. شتاب نکن که سهم هر کس تعیین شده و سهم خوشنود کننده ی تو خواهد رسید و به پیشرفت نائل خواهی شد. این قرآن در اختیار توست پس آن را با دقت بخوان تا به مراتب عالی برسی و لذت ببری. هنگام صبح سجده شکر به جا آور و آنچنان به خاک بچسب که گویی جزو زمین هستی»

۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
فردید و ما ادراک ما فردید!
فردید و ما ادراک ما فردید!

در مستند "حیات شگفت انگیز احمد فردید" اگر سیاه نمایی و کینه های درونی برخی مصاحبه شوندگان را نادیده بگیری، نتیجه واحدی که از مصاحبه ها می‌گیری اقرار و اعتراف به عدم درک فردید است.

از طرفی نمی‌توان او را نادیده گرفت و از طرفی هم درکی از او نمی توان داشت، راوی مستند خوب وصف حالش را می‌کند که: من گنگ خواب دیده و عالم تمام کر...

۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹
حقیقت آمیخته با ناحقیقت
حقیقت آمیخته با ناحقیقت

هایدگر می‌گوید حقیقت به‌مثابه ناپوشیدگی همیشه به نحوی هم‌زمان آمیخته با اختفاء است. همین امر است که حقیقت به‌مثابه مطابقت را ممکن می‌سازد این نکته همچنین بدین معناست که افق‌های ناپوشیدگی، دسترسی به حقایق مشخصی را نیز مسدود می‌سازند به همین دلیل هایدگر می‌گوید حقیقت آمیخته با ناحقیقت است (و در اینجا واژه ناحقیقت نباید با کذب اشتباه شود) زیرا همواره منبع همچنان مکشوف ناشده ای بدان تعلق می‌گیرد (مکشوف ناشده به معنای اختفا) هایدگر آنچه را حقیقت می‌پوشاند امر رازآمیز می‌خواند به دلیل این منبع پنهان یا عمق نهفته در پس حقیقت، حقیقت عجیب و هیبت‌انگیز است.

 

کتاب هایدگر واپسین اثر جولیان یانگ صفحه۲۸ ‌

۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
برداشتی از سریال وست ورلد
برداشتی از سریال وست ورلد

سریال وست ورلد از جمله فیلم‌هایی است که "هر کسی از ظن خود شد یار من" در موردش صدق می‌کنه به همین دلیله که محبوبیت پیدا کرده چون هر کسی چیزی که در ذهنش می‌طلبه را می‌تونه به نحوی در سریال پیدا کنه، البته این ویژگی بیشتر در مورد فصل اول سریال صادقه و به نظر من در فصل۲و۳ دیگه با جذابیت فصل اول مواجه نیستیم (هرچند کارگردان سعی میکنه با پازلی کردن ماجرا و ابهامات زیاد و نمایش تکنولوژی آینده مخاطب را تا قسمت آخر نگه داره).

در هر صورت آنچه برای من بیشتر جلوه کرد این موارد بود:

۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹
اراده و عشق در جهان اراده به قدرت
اراده و عشق در جهان اراده به قدرت

اراده غلبه بر موجودات و تصرف در آن‌ها در دوره مدرن واجد مبانی هستی شناختی می‌شود و اساساً موجود عبارت می‌شود از متعلق و مورد شناسایی آدمی و علم هم به شناختن موجودات جهت غلبه بر آن‌ها تعریف می‌شود. پیداست که در دوره جدید بشر ربط و نسبت خاصی با موجودات پیدا کرده است که در این نسبت خود را دائر مدار همه چیز دیده و برای خویش منشأیت حق و خیر و زیبایی و شناسایی قائل شده است.

۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۹
باب عبادت

از پیامبر صلی الله علیه و آله روایت داریم: «لِکُلِّ شَیْءٍ بَابٌ وَ بَابُ العِبَادَةِ الصَّوم»

۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
راه کم‌خوابی و تلاوت بهتر

ابوطالب مکّی می‌فرماید: «مَثَل شکم، مَثَل طبل است، آواز آن به این خوش است که سبک و تند و تهی باشد، پس چون جوف خالی باشد، تلاوت خوش تر و قیام طولانی تر و خواب اندک باشد. »

۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
طریق مهار نفس

فرموده اند: « اولیاء به گرسنگی وخاموشی و بی خوابی وتنهایی، اولیاء شده اند. » سِرّ همه نیکویی‌ها میان آسمان و زمین، گرسنگی است و سرّ همه بدی‌ها سیری است، هر که نفس خود را گرسنه دارد وسوسه‌ها از او منقطع می‌شود. 
فرموده اند: «اقبال و توجه خدا به بنده، از گرسنگی و بیماری و بلا می‌باشد. » حکیمی را پرسیدند، نفس را به چه طریق مهار کنیم؟ گفت: به گرسنگی و تشنگی.

۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
نشانه شیعیان

«قَالُوا یَا أَمِیرَ الْمُؤْمِنِینَ وَ مَا سِیمَاءُ الشِّیعَةِ قَالَ صُفْرُ الْوُجُوهِ مِنَ السَّهَرِ عُمْشُ الْعُیُونِ مِنَ الْبُکَاءِ ذُبُلُ الشِّفَاهِ مِنَ الدُّعَاءِ خُمْصُ الْبُطُونِ مِنَ الصِّیَامِ حُدْبُ الظُّهُورِ مِنَ الْقِیَام» از امیرالمؤمنین علیه السلام پرسیدند: نشانه ی شیعه چیست؟ فرمودند: زردی چهره‌ها از بی خوابی، تری چشم‌ها از گریه، خشکی لب‌ها از تشنگی، لاغری شکم از روزه، خم شدن پشت‌ها از نماز.

 جامع الأخبار، تاج الدین شعیری، ص ۳۵.

۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
بهترین یاور در شکستن عادات نفس

«نِعْمَ الْعَوْنُ عَلَى أَشَرِ النَّفْسِ وَ کَسْرِ عَادَتِهَا التَّجَوُّعُ» چه خوب یاوری است گرسنگی در سختگیری بر نفس و شکستن عادت آن

غررالحکم ص320

۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
راه صفا یافتن فکر

«مَنْ قَلَّ أَکْلُهُ صَفَى فِکْرُه‏» هرکس خوراکش کم باشد فکر او صاف گردد.

غررالحکم ص320

۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۹
اللهم عجل لولیک الفرج