برداشتی از سریال وست ورلد
برداشتی از سریال وست ورلد

سریال وست ورلد از جمله فیلم‌هایی است که "هر کسی از ظن خود شد یار من" در موردش صدق می‌کنه به همین دلیله که محبوبیت پیدا کرده چون هر کسی چیزی که در ذهنش می‌طلبه را می‌تونه به نحوی در سریال پیدا کنه، البته این ویژگی بیشتر در مورد فصل اول سریال صادقه و به نظر من در فصل۲و۳ دیگه با جذابیت فصل اول مواجه نیستیم (هرچند کارگردان سعی میکنه با پازلی کردن ماجرا و ابهامات زیاد و نمایش تکنولوژی آینده مخاطب را تا قسمت آخر نگه داره).

در هر صورت آنچه برای من بیشتر جلوه کرد این موارد بود:

۱_ حق و حقیقت هیچ گاه به صورت کامل و تمام، دست یافتی نیست. همیشه وجهی از آن رخ می نمایاند و در عین حال از وجوهی غائب می‌شود. این روند پایانی ندارد و همیشه در پس نامستوری اش، مستوری نهفته است. (در سریال -مخصوصا فصل اول- میزبان‌ها به نحوی متوجه داستان می‌شوند اما تا لحظه آخر این سوال برای آن‌ها بدون پاسخ می‌ماند: حقیقت چیست؟) این مورد در متون دینی ما نیز هست. در عرفان، قائلیم که پیامبر خاتم (انسان کامل)، نزدیک ترین ساحت به حقیقت است با این حال وجود نازنینش ندای "ما عرفناک حق معرفتک" سر می‌دهد و اقرار به عدم معرفت تام و تمام نسبت به حق می‌کند و از طرف دیگر طالب حیرت بیشتر در مقام معرفت می‌شود (ربّ زدنی فیک تحیرا) تحیری که عین ادراک است، ادراک متناهی نسبت به نامتناهی...
برای "حق" اسماء بی نهایتی است که در هر دوره ای اسمی از اسماء جلوه می‌کند و بر بقیه اسما غالب می‌شود به قول جامی عارف:
حقیقت را به هر دوری ظهوریست
ز اسمی بر جهان افتاده نوریست
اگر عالم به یک دستور ماندی
بسا انوار کان مستور ماندی

۲_ حقیقت همانطور که جمال دارد، جلال هم دارد (در سریال، شخصیت "فورد" که خالق میزبان هاست هم جلال دارد هم جمال، میزبان ها گاهی با جلالش مواجه می‌شوند و گاهی با جلال او) در عرفان اسماء را به دو دسته جلالی و جمالی تقسیم می‌کنند.

۳_ داستان های از پیش تعریف شده میزبان‌ها را شاید بتوان با اعیان ثابته (در عرفان) مقایسه کرد البته به نحوی بسیار سخیف، چون به نظرم سریال نتوانسته "امر بین الامرین" را در بحث جبر و اختیار نشان دهد و در نهایت بیننده، میزبان‌ها را فاقد اختیار می‌بیند و قائل به جبر می‌شود. (البته هرکس اعیان ثابته را جبر بپندارد مرتکب چنین برداشت سخیفی می‌شود)

۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ | اجتماعی
سید علی روح الامین
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
اللهم عجل لولیک الفرج